‘Bitcoin Halving’ Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Bitcoin (BTC) Halving Ne Demek? Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir?

Bitcoin blockchain ağında oluşturulan her 210.000 blokta bir madencilere verilen BTC ödülü yarı yarıya azalıyor. Yaklaşık 4 yıla denk gelen bu yarılanma işlemine Bitcoin halving ya da Bitcoin blok ödülü yarılanması deniyor.
Konuyu detaylandırmak gerekirse, bilindiği üzere Bitcoin’in (BTC) arzı sınırlı. Toplam 21 milyon adet BTC çıkarıldığı zaman üretim de duracak. Dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin, 21 milyona ulaştığında tüm BTC’ler çıkarılmış ve dolaşıma sokulmuş olacak.
An itibarıyla maksimum Bitcoin arzının kabaca yüzde 85’ine denk gelen, 18 milyondan fazla BTC dolaşımda bulunuyor. Bitcoin’in icadından bu yana yüzde 85’lik kısmı çıkarılmış olsa da, tamamının dolaşıma sokulması için kalan zaman o kadar kısa değil. Bununda nedeni de halving, yani blok ödülü yarılanma işlemi…
Zira her 210.000 blok boyunca kazanılan ödül yarı yarıya azalınca BTC üretmek de bir o kadar zorlaşıyor ve dolaşıma sokulan BTC sayısı yüzde 50 oranında azalıyor.
Uygulanan protokolde blok ödülü yarı yarıya azaldığında, işlemleri doğrulayarak blok oluşturan madenciler, daha evvel kazandıklarının yarısını elde ediyorlar.

Bitcoin Blok Ödülü Nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse Bitcoin blockchain, her biri yaklaşık 1 MB boyutunda olan ve içinde gerçekleştirilen güncel para transferi verilerinin yer aldığı bloklardan oluşan dijital bir defterdir. Bu blokların içinde kullanıcılar arasında yapılan BTC transfer bilgileri yer alır. Toplam veri miktarı aşağı yukarı 1 MB tutan bu bloku oluşturmak için son derece karmaşık matematiksel problemlerin çözülmesi gerekir. Bu matematiksel problemi çözmek için harcanan elektrik ve donanım masraflarının karşılanması için madencilere ödenen BTC miktarına, blok ödülü ismi verilir.

 

KriptoPi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir