Facebook’taki Terazi Blockchain Kazançlarını Geri Almak için Tehdit Ediyor

Facebook Inc.’in dijital para birimleri karşısında baskılanması, çoğu iş ve finans projesinin blokajı olan Ethereum’un kurucu ortaklarından birine göre, bilgisayar ağı öncüleri tarafından kazanılan mahremiyet ve kullanıcı egemenliğindeki kazanımları tersine çeviriyor.

Facebook, Başkan Donald Trump ve düzenleyiciler de dahil olmak üzere politikacılardan, şirketin 2 milyardan fazla müşterisi arasında blockchain yardımı ile gönderilebilecek nakit ve kısa vadeli menkul kıymetler tarafından desteklenen dijital bir varlık olan Libra’yı geliştirme planlarını açıkladı. Facebook’un Terazi’nin bağlı kuruluşu Calibra’nın başkanı David Marcus Kongre’den bir hafta önce belirecek. Şirket zaten, milletvekillerinin büyük veri ihlalleri de dahil olmak üzere bir dizi tökezlemeye çekti ve 2016 seçimlerinde Trump’ın adaylığını zorlaması için Rusların platformunu kaçırmasına izin verdi.

Şimdi eleştiriler, bilgisayar bilimi dünyasında, 2009’da Bitcoin ve 2015’te Ethereum tarafından yaratılan yapısal bağımsızlığı şiddetle koruyan bir liderden geliyor. Bir blok zinciri oluşturan dağınık hesaplama sistemlerinin kilit bir yönü, herhangi bir partinin yapamamasıdır. ağın bir parçası olabilir ve olamayacak sansür işlemleri veya kontrol. İnternetin hiç kimsenin kullanımı için serbest kalmasına benzer hiçbir kişi veya kurum altta yatan sistemlere sahip değildir. Facebook, bu blockchain ilkelerini Terazi ile tehdit ediyor, dedi Ethereum’un kurucu ortağı Mihai Alisie.

Mihai Alisie 

Bir röportajda, “Bunun ekonomiden siyasete, teknolojiden gözetim ve veri gizliliğine kadar pek çok alanda etkileri var” dedi. Facebook, Rus seçim karışmasında görüldüğü gibi, kullanıcı gizliliğine göre büyümeye öncelik verdiğini söyledi. Alisie, “Çok iyi yağlanmış bir gözetleme makinesi” dedi. “İnsanların davranışlarını küresel ölçekte aktif olarak manipüle ediyor.” diye ekledi.

32 yaşındaki Alisie, 2014 ve 2015 yıllarında Ethereum’u oluşturan bir grup programcı, girişimci ve tasarımcı arasında yer almaktadır. Vitalik Buterin tarafından icat edilen Ethereum – veya bunun türevleri – JPMorgan Chase & Co. günlük operasyonlarını kolaylaştırmak için Toyota Motor Corp.

Alisie, genç programcının yazısını çevrimiçi bir yayında okuduktan sonra Bitcoin Magazine’i yaratmasına yardımcı olması için Buterin’i işe aldı. Romanya vatandaşı olan Alisie, Buterin’le bir arkadaşlık kurdu ve 2013’te Buterin Ethereum fikrini oluştururken İspanya ile birlikte seyahat etti. Alisie daha yakın bir zamanda İsviçre’nin Zug kentinde bulunan Ethereum destekli bir sosyal ağ olan Akasha Projesi’ni kurdu.

Facebook şu ana kadar 20’den fazla şirketle birlikte Visa Inc., Mastercard Inc. ve PayPal Holdings Inc. ile ortaklık kurdu. Marcus Terazi müsait olduğu zaman ağında 100 şirket olacağını söyledi. Alisie’nin burada gördüğü risk, Terazi kullanıcılarının, bu devasa şirketlerden birini kızdırması ve işlemlerinin Bitcoin veya Ethereum ağında imkansız bir şey olması nedeniyle tersine çevrilmesi veya engellenmesidir. “Cihazınızdan gönderdiklerinizi kontrol edebilecek konumda olmalılar mı?” dedi.

Terazi’nin 100 kadar şirket tarafından desteklendiği aşama, daha fazla kullanıcı ve kuruluşun ağın omurgasını oluşturan düğümleri çalıştırdığı ve bu sayede Bitcoin ve Ethereum’un başarısız olduğu şekilde güvenilebilecek ve ölçeklenebileceği bir geleceğe atılması gereken bir adımdır. için, Terazi Derneği politika ve iletişim başkanı Dante Disparte, bir röportajda söyledi. Bitcoin ile birlikte, “Bitcoin edinme eğrisi milyarlarca kişiye isabet etmedi” dedi. Beş yılda, Terazi “tamamen izinsiz ve tamamen merkezsizleştirilecek” dedi.

KriptoPi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir