Hindistan Ulusal Blokchain Sistemi Oluşturmayı Planlıyor

Hindistan hükümeti, blok zinciri kullanım durumlarının daha geniş konuşlandırılmasını desteklemek için ulusal bir çerçeve hazırlıyor.

Elektronik ve BT devlet bakanı (MeitY) Sanjay Dhotre Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetin dağıtılmış muhasebe teknolojisi potansiyelini ve farklı kullanım durumları için ortak bir altyapıya olan ihtiyacı tartışan Ulusal Düzeyde Blok Zinciri Çerçevesinde bir yaklaşım raporu hazırladığını söyledi.

Dhotre, duyuruyu Hindistan parlamentosunun alt evi olan Lok Sabha üyelerinden blockchain ile ilgili soruları ele alan bir mektupta yaptı.

Özellikle milletvekili Parvesh Sahib Singh Verma, hükümetin blok zincirleme teknolojilerinde potansiyel kullanımlara yönelik araştırmaları teşvik edip etmediğini ve bu araştırmanın sonucunun ne olduğunu sordu.

Dhotre, “MeitY, Yönetim Zinciri, Bankacılık ve Finans, Siber Güvenlik vb. Gibi farklı alanlarda uygulama potansiyeli olan önemli araştırma alanlarından biri olarak Blockchain Teknolojisini belirledi” dedi.

Mektuba göre, Hindistan hükümeti zaten Blockchain Teknolojisi ve kullanım durumları üzerine araştırmalar geliştiren ve yürüten bir proje olan Blockchain Teknolojisinde Dağıtılmış Mükemmellik Merkezi’ni inşa etti.

Proje, Gelişmiş Bilgi İşlem Geliştirme Merkezi ve Bankacılık Teknolojisi Geliştirme ve Araştırma Enstitüsü de dahil olmak üzere hükümet ve araştırma kurumları tarafından yürütülmektedir.

Bu girişime göre, kurumlar, Telangana Eyaleti, Shamshabad Bölgesi’ndeki mülk tescili için bir blok zinciri sistemi geliştirmiş, Bulut Güvenlik Güvencesi, C-KYC ve ticaret finansmanı için kavram kanıtı çözümleri geliştirmiştir.

Devam eden diğer projeler arasında, varoluş kanıtı çerçevesiyle akademik sertifikaların doğrulanması ve araç yaşam döngüsü ve otel kayıt yönetimi yer almaktadır.

Hindistan’da geliştirilmekte olan bir takım blok zinciri projeleri olmuştur.

Geçtiğimiz ay, Hindistan’ın bilgi teknolojisi hizmetleri sağlayıcısı Tech Mahindra, güvenli dijital ödemeler sağlamak için Hollanda merkezli blok zinciri uygulama inkübatörü Quantoz ile birlikte çalıştığını açıkladı.

Tata Danışmanlık Hizmetleri, aynı ay içinde R3’ün kurumsal blok zinciri Corda’da çok markalı bir tüketici sadakat platformu başlattı.

Hindistan’ın savunma bakanı Rajnath Singh, 4 Kasım’da yapılacak bir kamuoyunda savunma sanayinde olası blok zinciri kullanma durumlarını vurguladı.

Ülke blockchain’i kucaklıyor olsa da, kripto para birimi işletmeleri için yasal zorluklar yarattı.

Hükümet Temmuz ayında kripto para birimi kullanımı için para cezaları ve hapis cezası önerdi ve Facebook, düzenleme sorunları nedeniyle Hindistan’daki Calibra kripto cüzdanı iştirakini açmayacağını açıkladı.

Hindistan Merkez Bankası ayrıca bankalara kripto para birimi şirketlerine hizmet vermemelerini emretti. Yerel bir değişim olan Koinex, bunun sonucu olarak kapılarını zaten kapattı.

KriptoPi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir