Huawei CEO: “Libra’ya Rakip Oluşturun!”

Huawei CEO’sundan Çin’e Çağrı: “Libra’ya Rakip Oluşturun”

Huawei’nin CEO’su, Çin hükümetinin Facebook’un Libra’sını dikkate alma ve ona karşı bir rakip oluşturma zamanının artık geldiğini ifade ediyor.

İtalyan medya kuruluşu L’economia ile röportaj yapan CEO Ren Zhengfei, Çin’in böyle bir girişime devam etme kabiliyetine sahip olduğunu belirtiyor. ABD’nin küresel hegemonyası ve Facebook’un uluslararası bir para birimi ihracı hakkında kendisine sorulan soruya cevap olarak Zhengfei, “Çin bile bu tür para birimleri çıkarabiliyor, neden Libra’yı bekliyorsun? Bir devletin gücü bir internet şirketininkinden daha büyük.” ifadelerini kullanıyor

Zhengfei, şirketini sosyal medya deviyle birlikte saldırgan bir rekabet içerisine sokmak istemiyor. Firması, blok zinciri alanında, Hyperledger konsorsiyumuna katılmak ve blok zinciri destekli bir bulut hizmetini yayınlamak dahil olmak üzere, önemli adımlar atmış olsa da, bunun yerine Çin ulus devleti tarafından yapılan blok zinciri teknolojisindeki gelişmelere işaret ediyor.

Mayıs ayında, Çin Halk Bankası, “büyük ölçekli işlemler” için yararlı olan dağıtık ağ yatırımlarını genişletmek amacıyla blok zinciri uzmanlarını işe almaya başlamıştı.

Bu gelişmelere ek olarak, Çin Merkez Bankası’nın bazı üyeleri Libra’nın piyasaya sürüldükten sonra bu durumun ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyebileceğini söylerken, Çin Halk Bankası’ndaki araştırma bürosu başkanı Wang Xin, rekabetin ülkeyi kendi ulusal kripto para birimini çıkarmaya zorlayabileceğini ifade ediyor.

Aslında, Libra’nın açıklanmasından birkaç hafta sonra, Çin’in web arama devi Weibo’da yapılan aramalar bir an da fırladı. Bu durum, Facebook’un 2009’dan bu yana yasaklandığı gerçeğine rağmen meydana gelmiş durumda.

KriptoPi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir