İnsan Gücü Yerine Blockchain!

Commerzbank Otomatik Kamyonlar İçin Blockchain Ödemeleri Geliştirdi

Commerzbank, elektronik ortamdan makineye yapılan ödemeler için, otomatik bir kamyonun, bir insanın cüzdanını çıkarmasına gerek kalmadan elektrik yükü ödemesi yapmasına izin vermek için kullanılabileceğini söyleyen bir blok zincir tabanlı çözüm geliştirdi.

Bunu “somut pilot proje” olarak nitelendiren Alman bankası, inkübatör araştırma ve geliştirme birimi ve Daimler Trucks ile birlikte, “elektrik için bir tank şarj istasyonu ile bir kamyon sistemi arasındaki ücretlerin tam otomatik ödeme işlemleriyle ilgileniyor” dedi.

Ortaklar, Perşembe günü yapılan bir duyuruya göre sistemin çalıştığını kanıtladılar. Test işlemlerinde Commerzbank, blok zinciri sistemine Euro koydu ve ödemenin ödenmesi için Daimler Trucks’a gönderdi.

Banka, örneğin sistemde Euro işlemlerinin nasıl yapıldığını veya şarj istasyonunun ödemeyi nasıl alacağını ve işleyeceğini ayrıntılı bir şekilde açıklamıyor.

Makinelerin “giderek daha fazla birbirine bağlı ve daha da özerk hale geldiği” söylenirken, “bir insan tarafından ödeme yapılmaması için ödemeyle karşılıklı anlaşmaya varılması gerektiğine dair artan bir ihtiyaç” olduğu söyleniyor.

Banka, “Mevcut ödeme sistemleri henüz tam otomatik bir ödeme sürecini henüz haritalayamıyor” dedi.

Commerzbank’ta işlem bankacılığı bölüm yönetim kurulu üyesi Stephan Müller’e göre, yeni blockchain platformu, kurumunun blockchain teknolojisine odaklanmasının bir parçası.

Menkul kıymet işlemlerinin son dijitalleştirilmesinin ve blok zincir teknolojisinin kullanılmasının ardından, şimdi DLT tabanlı ödeme yapılarına odaklanıyoruz. Banka olarak doğal olarak müşterilerimiz için yeni dijital ödeme mimarileri oluşturma misyonumuzu da görüyoruz.

KriptoPi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir